Facka guruovi z lásky

Nedávno som si rypol do kámošov anarchistov, tentokrát moju pozornosť venujem inej skupinke. Karmickí sprievodcovia, duchovní učitelia, pracovníci svetla, newage guruovia, bohyne, ezoterické svetielka… Mám chuť vám občas natiahnuť riadnu facku (*). Prečo? Pre vaše pokrytectvo. Tvárite sa, že ste pojedli múdrosť vesmíru s láskou ako prílohou a pritom sa potácate v existenčných, ekonomických, vzťahovych problémoch. Ako keby učiteľ matematiky mal problém s malou násobilkou. Ak to čítate, takmer určite si hovoríte že mám príčinu svojho hnevu hľadať v sebe. Dobre, poďme na to – kritiky a sebareflexie nikdy nie je dosť. Pozriem sa v rámci tejto psychohygieny na zúbky svojim pocitom, myšlienkam a pohľadom.

Prečo píšem tento blog?

Už dlhšie v sebe pozorujem svoje pocity, keď vidím na nete workshop ako sa stať pravým mužom, zobudiť v sebe bohyňu, či ponuku na riadenú liečivú meditáciu na prebudenie dvojplameňa, nájdenie partnera, peniaze… Pozriem sa na to bližšie a lekcie dáva “guru” ktorý sa nevie postarať o potreby vlastného tela (alebo iný variant jedinca, čo vodu káže, víno pije a berie za to od ovečiek prachy). Áno, toto ma vytáča, keď popletení ľudia dávajú rozumy druhým ako sa má žiť.

Väčšinou som si len tak preglgol, prípadne si uľavil, alebo to schytal niekto kto prišiel na ranu s nejakými duchhovnými múdrosťami a začal ma ezoterorizovať (nie, to nie sú preklepy). Opakované skúsenosti ma vyprovokovali ku komplexnejšej reflexii tohto postoja. Konkrétnym spúšťačom bola diskusia pod mojou reakciou na oslavný článok o Putinovi na facebookovom profile mojej kámošky. A jej popis, že Vladimírovič je “posol svetla a lásky“. Z úcty k nej a diskutérom som ich identitu anonymizoval, ale pre ilustráciu môžete tento záznam nechať prejsť svojim mentálnym metabolizmom, nejak som vytušil že by mohol byť vymazaný a preventívne som urobil najdlšhí screenshot v mojej histórii skrínšotovania, rovných 27782px na výšku. A áno, diskusia bola vymazaná, nehodila sa do krámu. Vraj som rozsieval zlobu, nenávisť, aroganciu, urážky… Podľa mňa som kládol nepoholdné otázky a posúval nepríjemné argumenty. A áno, označil som Vladimíroviča za psychopata a zločinca. Je to urážka, hodnotiaci úsudok alebo fakt?

Guruovia, učitelia, šarlatáni

Zväčša inteligentní, občas charizmaticki, trošku narcistickí ale vždy chápajúci srdiečkom. Nezriedka vyžratý pupek ako Ded Maroz alebo zadok ako kufor, ale budeš mudrovať o zdravej výžive a tvoj najväčší pohyb je keď ideš vyberať “dobrovoľne” vstupné od svojich ovečiek. Ktoré väčšinou prešľapujú na mieste a chodia si pre sociálnu saturáciu alebo vzletné sny o tom “ako by bolo keby”…

Pasiete si svoje stádečko na svoje workshopy, prednášky, knihy a halucinácie 100x prevarené od Osha, Tolleho alebo iných (neraz fejkových) mudrcov opakujúcich tie isté haluze. Od samej lásky neviete zniesť iný pohľad na realitu ako ten svoj a o nejakej sebakritike, alebo schopnosti sebaaktualizácie ani počuť. A keď vám niekto nastaví zrkadielko tak vypustíte dve tony pseudoargumentov aby ste len pre istotu nemuseli nič na svojich bludoch zmeniť. Keď ide do tuhého a vaša “duchovná sila” má byť vyskúšana ohňom konfrontácie tak sa pokadíte, lebo je tam príliš malá koncentrácia srdiečok na meter kubický a špiní vám to energetické pole.

Dokumentární film o muži, který se vydává za moudrého indického guru a v Arizoně si kolem sebe vytváří skupinu následovníků. Na vrcholu popularity musí guru Kumaré  odhalit svým učedníkům nejen svou pravou identitu , ale také své nejvyšší učení. (csfd)

Uznávam ze ste majstri v umení predaja svojich bludov. Áno, to je v skutku umenie ktoré do krajnosti dotiahol Piero Manzoni čo predal svoje hovno v konzerve (posledné sa vydražilo za €275,000), on sa aspoň netváril že tam je niečo iné ako jeho hovno. Ja vaše konzervy nechcem a za predaj svojho navoňaného hovna ovečkám si zaslúžite prinajmenšom pár faciek. ? Neraz viac ľudom škodíte ako im pomáhate.

Žiaci, nasledovníci, ovečky

Nechávate si oblbovať svoje mozgy halucináciami šarlatánov, ktoré nemajú oporu v reálnom svete. Kupujete dobrý pocit, nádej, myšlienku, ideu, je to však len hadí olej ktorý dočasne spôsobí anestézu na vašu bolesť. Čoskoro vás však rana začne opäť bolieť. Tak si prídete pre ďalšiu dávku svojej drogy a odovzdáte im svoj dopamín v podobe peňazí, chvály a po novom aj lajkov na nete. Opojné to ópium guruov, od dôb keď človek vymyslel imaginárneho kamoša na obláčiku, ktorého zoznámil so svojimi ovečkami a predal im odpustky.

Jediná cesta, ako sa niekam posuniete je tvrdá makačka na sebe. Kultivácia svojho tela, myšlienok, práca s emóciami. Vysporiadanie svojich vzťahov, sebarealizácia svojej vlastnej životnej sily. Zdrojov ako na to je hafo, ale dávajte si veľký pozor komu dáte svoje peniaze, energiu a pozornosť. A čo reálne kupujete.


Cesta k šťastnému životu, ktorá sa ukázala ako najnádejnejšia, vedie cez kreativitu, tvorivosť založenú na vlastnej energii a jedinečnom nadaní, ktoré má každý človek.

Ľudský smútok v období prosperity

Relativizácia, konšpirácie, kotlebizácia, korona

Silný zážitok je čítať vaše mentálne kotrmelce, schopnosť zneužiť inteligenciu (to vami nenávidené racio) aby ste si obhájili každú svoju halucináciu čo vám “srdiečko” povie. Dokážete prekrútiť a otočiť aj tú najväčšiu absurdnú sprostosť aby ste si obhájili svoj streštený svetonázor. Dodnes vo mne rezonuje keď 45kg kamoš – dospelý muž, vychrtnutý hipík čo sa skoro živil korienkami, (lebo šak raw, bio, bezlepok a prírodné), občas si dal jointa alebo ayahuascu na rozšírenie vedomia obhajoval Kotlebu. Ako už musí byť niekto zabednený na takýto výkon? Keby Magiánko šéfoval, ideš aj s “aykou” do basy alebo rovno do dobytčáku s ďaľšími neprispôsobivými asociálmi.

Obzvlášť tragikomické sú interpretácie súčasnej korona krízy. Samozrejme zľahčovanie na všetky známe spôsoby, od obyčajnej chrípky až po kvalitný kus eugeniky. Že genóm sa prečistí, odídu tí slabší a chorí a to je dobre (ale to nahlas nepovedia) až po blúzenie o tom že konečne prišiel ten prechod do 5D. Čiže títo láskometčíci pohŕdajúci slniečkármi (srsly, wtf?) sa vyfarbujú ako komplet sebci, ktorím je jedno že tento “fejkový” vírus spôsobuje kolaps zdravotníckych systémov po svete. Veď hahaha-hihihi, ich predsa čaká večný život v 5D. Teda, jedine že by bolo treba skočiť v apríli k zubárovi, to bude koniec srandy, lebo zatiaľ som nevidel žiadneho gurua ktorý by vedel ošetriť hnilý zub…

Prečo som taký “zlý”?

Určite mám problém sám so sebou, však? Keď šírim toľko zloby, nenávisti a hejtu. Možno. A možno len do textu vypúšťam svoju transformovanú agresivitu. Tá vo mne rastie keď vidím ako odrbávate seba, vaše stádo a dávate si za tie 5korunove rady vykradnuté z Tolleho kešovat 80 ojro na hodinu.

Sam som prežil a opakovane prežívam mystické chvíle v živote. Už by som si však nedovolil rozprávať ľuďom ako majú žiť a zároveň mat pokašľaný vlastný život. Skúšal som to a tiež moje “duchovné ego” prerástlo môj intelekt a sebahodnotenie. Našťastie som sa prebral z tej halucinácie a zostali z toho už len hriechy minulosti. Ako to viem? Tiež som skúšal predať svoje navoňané hovno a hral sa na múdreho a mútil mozgy ešte väčším tragédom ako som bol ja. Možno aj preto ma vykarmilo že som skoro nemal čo žrať, nemal z čoho platiť výživné (ved prečo by som mal, keď toľko lásky a darov dávam svetu vo svojej nedocenenej úžasnosti) že som to dotiahol do slušného debetu a reálne do basy.

Skúšal som to s vami. Aj s guruami aj ovcami, skúšal som heterarchiu, kruhy, komunity, spoluprácu, stretka a projekty na záchranu sveta a snáď všetky možné modely. Až ste ma obžrali na kosť, lebo som vám rozdal skoro všetko čo som mal. Keď bolo vínko, brčká, filozofovanice a ruka hore, tak vás bol plný dom. Keď bolo treba zamakať, niečo doniesť, priložiť ruku k dielu tak zostala plná huba dôvodov prečo sa to nedá.

Záverom (*)

Vážim si každého učiteľa čo vedie svojich žiakov. Čo im ukazuje smer, nechá ich kráčať a teší sa keď ich žiak prerastie a môžu sa od neho učiť. Vážim si takisto ľudí čo pracujú s mysterióznymi aspektami nášho sveta. Kultivujú v sebe a integrujú zážitky z výletov do iných dimenzií a pretváraju ich na užitočné nástroje pre seba a svoje okolie.


Ako sa Ti páči tento príspevok?
Podeľ sa o svoj názor v diskusii pod článkom, zdieľaj ho na svojich sociálnych sieťach.
Ak sa Ti páči čo robím, podpor moju ďaľšiu tvorbu.

Ľubomír Harmanovský

Žijem svoj život najlepšie ako viem. Mojimi hodnotami sú pravda, sloboda, tolerancia. Venujem sa informačným technológiam, rozvoju mysle i tela, udržateľnosti, pozitívnym a transformatívinym zmenám, aktivizmu... Mnohé svoje aktivity sa mi podarilo spojiť v občianskom združení Sieť Dobra, ktorého som zakladateľom.