7 dôvodov prečo som nevolil zaniklo

Zmenou tohto postoja asi podráždim mojich (dobrých) kamošov z anarchististickej komunity. Poteším mnoho intelektuálov, ktorí do mňa vŕtali že sa nevolením chovám nezodpovedne. A k záveru ešte vytočím pravoverných. Ešte pred poslednými voľbami som aj ja verejne deklaroval nielen svoje nevoličstvo, ale propagoval dva výborné texty Paľa Ľuptáka, 7 dôvodov prečo nevolím… a 10 technológii... oboje k téme voľby. Stále považujem tie texty za hodnotné, ale už neformujú môj postoj. V tomto blogu vysvetlím prečo.


Jeden ironický text k voľbám som už napísal v čase, keď som nemal štipku nádeje, že tá obluda (štát) sa da pozitívne zmeniť. 5 dôvodov prečo voliť SMER. Ani to si už nemyslím. Paleta grázlov rozšírila napríklad o fúzkatého pána K., či bradatého pána H. ale aj v spektre príčetnosti sa objavili nové nádeje. Nádeje ktoré nám napríklad priniesli hlavu štátu, akú Slovensku možno závidieť. Politickou a spoločenskou scénou otriasli bezprecedentné kauzy. Osobne sa aj mne udialo v živote niekoľko malých a veľkých zmien. Nie som konzerva a tieto zmeny stavov reflektujem a pomaly to dozrelo do zmeny tohto zásadného pôstoja:

V roku 2020 pôjdem voliť.

Pozrime sa prečo je rozumne nevoliť?

Tieto body sú z onoho výborného Paľovho blogu: 7 dôvodov, prečo nevolím a nepôjdem voliť, tak ich použijem ako barličku.

1. Neverím v demokraciu ako systém rešpektujúci individuálnu slobodu.
100% súhlas. Demokratické zriadenie má ďaleko od dokonalého a obzvlášť jeho pokus o implemementáciu na Slovensku dopadol ako mafiánska oligarchia. Nemožno však poprieť, že sa udiali prelomové zmeny a v base sú tzv. “naši ľudia”, najvyšším štátnym úradníkom je príčetná reprezentatívna žena.

2. Neverím, že môj hlas s váhou menej ako jednou milióntinou dokáže niečo reálne zmeniť.
Palo, práve Tvoj hlas nemá ani náhodou jednu milióntinu hlasu. Keď Ty zverejníš že ideš voliť, tak so sebou strhneš ďaľšie desiatky, stovky, tisíce…? Tak ako máš followerov vo svojich obľúbených témach, ver tomu že by si svojim postojom ovplyvnil mnoho iných. Tak ako si ovplyvnil mňa.

3. Nemám koho voliť.
Keby som mal ísť do dôsledku a tak ani ja. A ani Teba by som nevolil keby som sa držal podmienky sa úplne stotožniť . Niekedy mám problem sa stotožniť so svojimi vlastnými myšlienkami. Nieto niekým cudzím.

4. Neverím masám.
Výborný bod. Presne tak. Masa je hlúpa. Na druhej strane može byť aj veľmi hlúpe, nechať vedome rozhodovať túto nepríčetnú masu. Len sa prizerať. A nechať spať svoj potenciál.

5. Súčasný demokratický systém pokladám za absolútne zastaralý.
Presne tak. Je to zastaralé. Ale čím viac ako-tak príčetných ľudí sa tam podarí pretlačiť, tým sa aspoň o trochu zvýšia možnosti na pozitívnu zmenu. Nechať to na pospas vyššie spomenutým grázlom to však len zhorší.

6. Žiadnych politikov ako osobnosti vnútorne nerešpektujem
Platí toto aj v roku 2020? Keď teraz kandiduje nejeden Tvoj kamarát? Vieš dobre, že nekandiduju kôli korytu, majú zarobené. Kandidujú preto, lebo sú nasratí ako je to tu zhumpľované.

7. Nie som v tom sám.
To je len super. A určite reálna práca na lepšom zajtrajšku zmení veci viac ako hodenie lístka do urny. Ale náklady na hodenie lístka do urny ma minimálne costs. A napísanie blogu po ktorom Tvojim followerom vybuchne hlava može byť tiež zaujímavý (a)sociálny experiment.

Voliť je absolutné minimum

Problém nie sú voľby, ale absencia funkčnej občianskej spoločnosti. Sú ľudia, čo dokázali zmeniť Ústavu. Nebolo treba čakať na voľby a baba to dala. Nemienim polemizovať o obsahu tej zmeny, ale o tom, že sa veci dajú zmeniť. Keď dievčina s pomocou komunity, entuziazmom mohla cez grázlov v SNS pretlačiť svoju ideu do zmeny najvyššieho zákona… Prečo si “neokoňovať” svojho kámoša poslanca, volať ho na obedy a kávičky a pozitívne ho korumpovať, jaj pardon – motivovať. Posúvať mu ideje k tomu aby pretláčal pozitívne zmeny smerujúce k väčšej slobode. Krok po kroku…

Prečo nenaklikať voličský preukaz, alebo voliť poštou? Dnes sa to dá automatizovať tak, že to zaberie v živote doslova pár minút. Dôležitejší je ten blog, lebo ako iste vieš: si influencer. A to vie byť veľká moc a vieš ako hovorí Spidermanov strýko:

“S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť.”

Koho budem voliť?

Neviem a možno to ani nebudem vedieť. Viem že nebudem voliť osvedčených grázlov. Možno randomizujem svoju voľbu medzi 4 strany: PS/SPOLU, SaS, ZA ĽUDÍ, OĽANO. Vyberiem si za plentou tieto 4hlasovacie lístky, premiešam ich a na slepo dám do obálky náhodný.

Keďže mi demokratický systém zatiaľ nedovoľuje realizovať svoju voľbu naprieč celým spektrom, tak toto je moja forma psychohygieny ako sa s tým vysporiadam. Myslím si, že táto štvorica má potenciál do volebného systému vložiť takú upgrade ako krúžkovanie naprieč celým spektrom. To by bol veľký upgrade k decentralizácii. Chcem vybrať konkrétnych ľudí z viacerých strán.

Epilóg

Nie je cieľom tohto blogu nikoho presviedčať, alebo obhajovať tento (obludný) systém. Spojil som v tomto texte moju potrebu formulovať zmenu postoja a konfrontovať to čo mi ovplyvnilo predchádzajúci postoj. Myslím že v témach slobody sa s Paľom zhodneme, ale nechať zostavenie zákonodarného zboru v rukách hlúpej masy nie je podľa mňa dobrý nápad. Dá to ešte väčšiu legitimitu náckom a iným grázlom u ktorých je téma slobody na poslednom mieste. Ignorácia podľa mňa zhorší šance pre budúce generácie, menej obdarených kámošov, čo nemajú toľko schopností si vybudovať individuálnu slobodu ako máme práve my.

Váž si slobodu lebo ju stratíš, učí nás história. „Neotravuj nás s politikou“, hovoria tí čo sa nechcú poučiť.

Richard Stallman


Ako sa Ti páči tento príspevok?
Podeľ sa o svoj názor v diskusii pod článkom, zdieľaj ho na svojich sociálnych sieťach.
Ak sa Ti páči čo robím, podpor moju ďaľšiu tvorbu.

Ľubomír Harmanovský

Žijem svoj život najlepšie ako viem. Mojimi hodnotami sú pravda, sloboda, tolerancia. Venujem sa informačným technológiam, rozvoju mysle i tela, udržateľnosti, pozitívnym a transformatívinym zmenám, aktivizmu... Mnohé svoje aktivity sa mi podarilo spojiť v občianskom združení Sieť Dobra, ktorého som zakladateľom.