S01E02 Spolupracujúce spoločenstvo je možné

VOLNE s lubomierom
VOLNE s lubomierom
S01E02 Spolupracujúce spoločenstvo je možné
Loading
/

OZNAM: Zmenil som názov článku, nakoľko som dostal spätnú väzbu že môže byť zavádzajúci.

Prvé moje myšlienky o komunite, spoločenstve ci viacpočetnom partnerstve siahajú do roku 2007. Otvoril som sa nemonogamii a zbavil sa konkurenčného postoja voči blízkych mužom mojej vtedajšej partnerky. V hlave mi bliklo “Čo by sa stalo, keby sme namiesto súperenia vo vzťahoch skutočne spolupracovali?” Prešla dlhá cesta od slepého skúšania a hľadania v tme až k objaveniu osvedčenej metodiky tvorby komunít (Community Building) Dr. Scotta Pecka. Intímny vzťah viacerých ľudí nemusí byť podmienený fyzickou blízkosťou. Práve naopak, skutočná blízkosť by mala mať opačnú postupnosť. Najskôr mysle, srdcia a potom (možno) telá.
—-

Podcast aj s videom na mojom YouTube

Teória: Čo je to komunita?

Na úvod je dobre vedieť, že pojem komunita ma mnoho významov. Častokrát je nevhodne chápaný, zle vysvetlovaný, nesprávne používaný a tým pádom aj veľmi kontaminovaný. Scott Peck používal v knihe “V jiném rytmu” pojem pravá alebo aj skutočná komunita: „Pokiaľ máme toto slovo používať zmysluplne, musíme ho ohraničiť na skupinu jednotlivcov, ktorí sa naučili spolu úprimne komunikovať, ktorých vzťahy sú hlbšie ako ich predstieraná vyrovnanosť; u ktorých sa vyvinula akási príznačná oddanosť spoločnej radosti a smútku a tešenia sa jeden z druhého a prijímanie stavu druhého za vlastný.“
Zdroj: https://cblab.planeta.earth/2019/04/29/zazitok-komunity/

A keď už citujem, tak tieto jeho slová veľmi vystihujú poslanie toho čo sa snažím v tomto článku zachytiť:

“V mojom srdci je túžba po mieri vo svete. Vzhľadom k ranám a odmietnutiam, ktoré sme utŕžili v minulých vzťahoch sa bojíme podstúpiť riziko odzbrojiť samého seba. V našom strachu zanedbávame sen po autentickej komunite a berieme ho čisto ako vizionársky. Existujú ale cesty, podľa ktorých sa ľudia môžu vrátiť opäť k sebe, a vďaka ktorým sa staré rany môžu uzdraviť. A to je poslaním seminárov Budovania komunity (Community Building Workshops), učiť tieto princípy – aby sa nádej stala opäť reálnou – a túto víziu naozaj uskutočniť vo svete, ktorý takmer zabudol, čo to znamená nádhera byť človekom.”

Štúdia ktorá trvá od roku 1938 potvrdzuje, že kvalitné vzťahy sú najdôležitejšie pre štastie a zdravie.

Moje kroky ku komunite

Táto (vtedy šialená) myšlienka zostala v mojom vedomí. Vyskúšal som kadečo čo komunitu mohlo pripomínat, spolubývanie/cohousing (trvá dodnes), nemonogamnú triádu, nespočetné akčné skupinky (pseudokomunity) snažiace sa “zachrániť svet” alebo urobiť v ňom niečo pozitívne. V niektorých prípadoch sa nám na chvíľu intuitívne podarilo dosiahnuť stav podobný Scottovej definícii komunity. Avšak dostali sme sa k tomu ako slepé kura k zrnu a to nie je opakovateľné či udržateľné.

Motivovaný myšlienkami komunity sme založili aj združenie Sieť Dobra, v ktorom komunita bola a aj je jednou z nosných tém. Založili sme komunitnú záhradu, bývali pri komunitnom centre, organizovali komunitné stretnutia. Avšak to čo sme zažívali Scott popísal ako fázy pseudokomunity a chaosu. Ďalej, do vyprázdňovania a skutočnej komunity väčšina ľudí nemala odvahu… Ukázať svoje slabosti, zraniteľnosti, zdieľať svoju krehkosť a dokázať to prijímať od ostatných v skupine sme veľakrát nezvládli. Faktom je, že sme ani nevedeli ako to urobiť, ako vytvoriť takýto bezpečný priestor.

Veľakrát som túto myšlienku v sebe potlačil pretože “nejsou lidi”, ale opakovane sa mi do vedomia vracala. Až som jedného dňa hľadal pre vtedajšiu priateľku Community Building seminár. Ona síce na seminár nakoniec nešla, ale našiel som popri tom niečo veľmi cenné pre seba.

Ako som išiel na workšop

Teraz je in chodiť na workshopy, semináre, všakovaké kruhy, pobyty a sebarozvojové oné… Mužské kruhy, prebúdzanie bohyne či hojnosti, očistne konzultácie, meditácie u svojho obľúbeného gurua len za 80eur na hodinu. A keď už nič, tak aspoň jógovy pobyt na Srí Lanke. Dlhé roky nič nezaujalo moju pozornosť aby som vôbec uvažoval sa zúčastniť a dávať peniaze za to čo by som už často mohol učiť (pri mojej “skromnosti” 😉).

Keď som však zachytil že bude “MEZINÁRODNÍ VÝCVIK PRO FACILITÁTORY skupinových procesů“, pod vedením Edwarda Groodyho, ktorý spolupracoval so Scottom Peckom. Ihneď to so mnou zatriaslo a vedel som ze “to je ono!”. Vyspal som sa na to aby som sa nerozhodoval impulzívne a nič sa nezmenilo. Nemal som síce voľných 500eur, ale téma ktorá vo mne prežila už 15rokov si nejaké to uskromenie zaslúži. Poobracal som vrecká, rozbil prasiatko a do par hodín som sa registroval na výcvik a po pár týždňoch som sa ocitol v mojej obľúbenej Prahe – po 3rokoch.

S Edwardom Groodym

Život mi ukázal že nestačí keď ja mám zručnosť. Ale keď ju neviem odovzdať cítim sa ako osamelý ostrov. Učil som sa ako učiť, alebo skôr sprevádzať skupinovou skúsenosťou, ako viesť seminár v roli facilitátora.

Bol to život meniaci zážitok plný “aha momentov”, ktorý rezonoval s každou mojou bunkou. Uvedomil som si množstvo chýb, ktoré som vo vzťachoch urobil, ale aj spoznal to, čo som robil správne. Zapadlo to do seba ako perfektná skladačka. Získal som základné zručnosti, ktoré však treba zdokonaľovať. Je potrebné aby som absolvoval niekoľko seminárov ako tieňový facilitátor a pokorne sa učil od skúsenejších. Aktuálne som padawan, facilitátor vo výcviku tejto metódy a súčasťou iniciatívy Community Building Slovensko.

Certifikát o absolvovaní výcivku

Seminár tvorby komunity (Community Building Workshop)

Jedná sa o trojdňový zážitkový seminár a zahŕňa štyri fázy tvorby komunity: 1. Pseudokomunita 2. Chaos 3. Vyprádzňovanie 4. Komunita. Prostredníctvom dodržiavania komunikačných vodítok skupina prechádza týmito štyrmi fázami, ktoré sa objavuju prakticky v každom hlbokom, či dlhodobom vzťahu.

Podstatné je naučiť sa rozpoznať v sebe pohnútku a hovoriť iba keď to naozaj tak cítim. Pohnútka sa môže prejaviť fyziologicky ako “kameň v bruchu”, “hrča v hrdle”, potenie, zrýchlený dych ale aj subtílnejšie znamenia. Tento proces učí prekročiť svoj tieň, vzdať sa “brnenia”, zbaviť sa strachu zo zranenia, dokázať ukázať svoje vnútro, svoju slabosť a zraniteľnosť. A samozrejme v skupine dovoliť ostatným to isté a bez súdenia prijať nedokonalosti ostatných.

Pre mnohých je to nepoznaný pocit ukázať svoje slabosti, nedostatky, temnoty a nebyť za to potrestaný. Avšak v tomto priestore sa deje práve to. Učím (seba aj druhých) ako komunikovať ľudsky, objať si vzájomne slabosti, priznať si, že všetci sme nejak polámaní životom. Učíme sa vyprázdniť hlavy zo všetkého čo nás v prítomnom okamihu ťaží a zahmlieva naše vnímanie. Táto hlboká skúsenosť prináša istú formu zmeneného stavu vnímania, bez posudzovania ostatných, bez projekcií, manipulácií. Ak skupina dokáže prejsť bezpečne a úspešne vyprázdňovaním, čaká ju odmena v skúsenosti, ktorá môže byť život meniacim zážitkom. Až mystického či transcendentálneho charakteru. V procese sa neraz dostaví aj psychoterapeutický účinok. Ten však nie je cieľom, ale vedľajším pozitívnym efektom. Pretože dobré vzťahy liečia…

Pripomína mi to zážitok po prvom užití LSD, mnoho ľudí po tripe napadne: “Keby trip vyskúšali všetci, skončili by všetky vojny a zlo tohto sveta.” A samozrejme nápady ako to dať do verejného vodovodu. 😂 Community Building seminár je tiež takýto trip – zmenený stav vnímania a vedomia, avšak bez použitia látkového spúšťača. A samozrejme nie je spasením a instantným osvietenim, ale ukazuje doležitý smer, ukazuje že cesta zo vzťahového marazmu je možná.

Community Building Slovensko

V Prahe na výcviku sa nás stretlo niekoľko Slovákov, po jeho skončení sme spojili sily aj s dvomi senior facilitátormi a založili iniciatívu. Je mi veľkou cťou byť v tvorivom tíme Community Building Slovensko. Našim cieľom je systematicky organizovať semináre pre verejnosť i organizácie, ale aj vzájomne sa zdokonaľovať vo facilitátorských zručnostiach.

Spoločne sa venujeme sprostredkovaniu zážitku skutočnej komunity hlavne pre ludi, ktorí sa venujú osobnému rozvoju. A aj my sami pri našej spolupráci používame túto metodiku pri pracovných stretnutiach. V podstate budujeme decentralizovanú komunitu.

V Marci 2022 sme spoluorganizovali prvý seminár v Piešťanoch, na ktorom sa skupina úspešne dostala do 4. fázy a zažila stav “skutočnej komunity”. Prihlás sa na odber noviniek, sleduj facebookinstagram a webstránku. Aktálne semináre nájdeš na našom webe v časti Najbližšie semináre.


Všetko o podcaste VOLNE s lubomierom


Ako sa Ti páči tento príspevok?
Podeľ sa o svoj názor v diskusii pod článkom, zdieľaj ho na svojich sociálnych sieťach.
Ak sa Ti páči čo robím, podpor moju ďaľšiu tvorbu.

Ľubomír Harmanovský

Žijem svoj život najlepšie ako viem. Mojimi hodnotami sú pravda, sloboda, tolerancia. Venujem sa informačným technológiam, rozvoju mysle i tela, udržateľnosti, pozitívnym a transformatívinym zmenám, aktivizmu... Mnohé svoje aktivity sa mi podarilo spojiť v občianskom združení Sieť Dobra, ktorého som zakladateľom.