Ako to máš s tým seksom?

Je to už viac ako 10rokov čo som urobil “comming out” a prestal sa hrať na niečo čo nie som. Priznal som, že monogamný spôsob života mi nevyhovuje a nemienim už nikoho zavádzať a klamať. Trošku som rozvíril mediálnu hladinu, vyšlo mi pár článkov. Čoskoro ma to prešlo a už som si to len žil a vyvíjal sa v rámci tejto filozofie. Stále však platí, že dokážem ľúbiť viac ľudí naraz a hlavne ženy. ? Už dlhšie mám potrebu túto výpoveď aktualizovať, aj som rozpísal článok, ale nakoniec som zvolil túto formu. Ľudia v mojom okolí sú zvedaví ako funguje “tá nemonogamia”. Avšak sa ma z nejakého dôvodu neopýtajú priamo. Dal som teda dohromady najčastejšie kladené (myslené, hypotetické, epxerimentálne) otázky a vytvoril k ním odpovede nech to nemusím opakovať.

Tento článok nie je aktuálny.

Ako to máš so svojou životnou partnerkou?

Fantasticky. Je to najlepší, najhlbší, najkvalitnejší partnerský vzťah čo som kedy so ženou mal. Nežijeme monogamne a máme dohody, ktoré umožňujú za určitých podmienok nadväzovať paralelné vzťahy. Tie môžu byť nielen kamarátske ale aj intímne vrátane sexu.

Nevadí jej to? Veď jej to musí ubližovať!

Postupom času sme si vytvorili dohodu, kedy paralelné vzťahy budujeme iba vtedy ak z toto druhá strana nemá nepríjemné pocity. Nekomfort a výzva môže byť, ale nejdeme cez odpor.

Je to skutočná láska?

Najskutočnejšia akú poznám. Pre ilustráciu: Je zaujímavé pozorovať, že neraz aj sekundárna partnerka sa vyjadrila, že nič hlbšie, intenzívnejšie a autentickejšie nezažila. Ze konečne vidí, ako môže vyzerať láska bez sebectva a pripútanosti.

Pripomínam, že som do svojich cca 29rokov žil v klasických vzťahoch sériovej monogamie, takže mal som dosť času vyskúšať ako to je “normálne”.

K téme jedinej pravej lásky odporúčam prečítať tento článok: Pravá láska je len mýtus. Jej hľadanie vám môže zničiť zdravie (anglicky)

Koľko máš teraz mileniek a koľko si mal za svoj život žien?

Na to sa ťažko odpovedá, pretože sa to časom mení. Niekedy nemám žiadny paralelný vzťah, alebo existuje viac možností na zblíženie ale intimitu prežívam s jednou max dvomi inými ženami. S koľkými ženami som sa za svoj život pomiloval viem úplne presne, ale nepoviem.

Máš vôbec rád svoju partnerku?

Zbožňujem ju celou svojou bytosťou. Vážim si ju, hýčkam a som z nej úplne na mäkko (ale aj na tvrdo ?). Je úžasná partnerka, matka, priateľka, milenka… ❤️ A ona to cíti, vníma a vie.

Má aj Tvoja partnerka iné intímne vzťahy?

Samozrejme že z mojej strany má slobodu prežívať svoju intimitu ako uzná za vhodné. Je to však jej osobná vec a nebudem zverejňovať jej súkromie.

Prečo to robíš? Máš predsa nádhernú a úžasnú partnerku, prečo ti nestačí?

Áno, moja partnerka je úžasná a nič mi pri nej nechýba. Mám však kapacitu prežívať intimitu aj za hranicou tohto vzťahu. Pod podmienkou, že to bude prínos pre všetkých zúčastnených. A to je ta základná motivácia paralelných vzťahovh – vytvoriť vzájomne obohacujúcu skúsenosť.

Nie je to len o sexe?

Samozrejme, že ma najviac baví interakcia so ženou kde je iskra. Vidina sexu však nie je moja primárna motivácia, ale je to dobrý pocit. Už len pocit že sa deje niečo príjemné a šteklivé stačí. Netreba ísť do fyzickej intimity ak na to nie sú všetky zúčastnené strany pripravené. Čo sa častokrát nepodarí a paralelný vzťah väčšinou zostane v priateľskej rovine. A je to tak v poriadku a obohacujúcejšie ako nezrelý sexuálny zážitok.

A čo sexuálne prenosné choroby?

Už sme veľkí a na toto existuje niekoľko riešení. Pri novej partnerke používam vždy kondóm. Dokonca to mám tak zaužívané, že ani v erotickom sne, ak nemám kondóm tak nedôjde k súloži. ? Keď sa s novou partnerkou lepšie spoznáme, môžeme sa dohodnúť inak.

Super, páčiš sa mi a chcem s Tebou sex, dohodneme sa?

Z vyššie uvedeného vyplýva, že to také jednoduché nie je. Nie som gigolo, ani sexuálny predátor či zberateľ trofejí. Sexu a intimity mám dosť. Môžeme sa však spoznávať, prehlbovať náš vzťah a uvidíme či sa dopracujeme aj tam. Prax ukazuje ze skôr nie ako áno, ale môžeme to skúsiť.

A čo miešanie energií od rôznych ľudí?

Keďže už nejdeme cez odpor a nepríjemné pocity, tak to spracovávame v pokoji, kľude a viac-menej bez energetickej nestability. V čase keď sme neboli takto zladení ako dnes, tak to spôsobovalo nepríjemnosti. Navzájom sme však našu komunikáciu skultivovali natoľko, že sme prekonali aj túto prekážku.

Nie je to len obyčajné podvádzanie?

Podvádzanie je klamstvo. My si hovorime všetko na rovinu. Takže žiadny podvod, či nevera ale maximálna úprimnosť a tým pádom aj dôvera.

Čiže pretiahneš všetko čo má vagínu a dýcha?

Nie. To ma nebaví, povrchné úlety na jednu noc nie sú moja šálka kávy. Kedysi dávno také bolo, ale už potrebujem zažívať priateľstvo, otvorenú náklonnosť, potom sa môžeme aj pomilovať, ak v tom vidíme zmysel a prínos.

Fuj, je to odporné a v kresťanskej krajine neprípustné!

V našej “kresťanskej” krajine je úplne bežné že sa partneri podvádzajú, klamú si, rozchádzajú a rozvádzajú sa kvôli mimopartnerskému sexu. Akurát sa navonok hrajú na chrumkavých a verných. Mimochodom v Biblii je úplne bežné že mali muži viac žien. Ako prvý v starom zákone v knihe Genesis 4.19 je Lámech a jeho dve ženy, o Šalamúnovi ani nehovoriac (700 manželiek a 300mileniek). Prípadne tento článok o Kresťanstve a swingers (za toto by som ale nedal ruku do ohňa).

Nie je to normálne, prirodzená je monogamia.

Bohužiaľ, fakty hovoria ináč. Monogamia je kultúrne zaužívaná, ale ako druh sme polygamní. Z 1231 známych spoločenstiev, bolo len 186 monogamných (zdroj). Podľa mňa je hanebné, že len v štyroch spoločenstvách bola polyandria (ale to je už nad rámec tohto textu). A dokonca ani labute, vzor vernosti nie sú verné, 1/6 samcov výchováva cudzie mláďatá. A takto by sa dalo pokračovať ďalej a štúdiom faktov zistíme, že súčasná kultúrna norma je ľudský výmysel. Príroda nás vyrobila nemonogamných, pekne je to zhrnuté v nasledujúcom videu.

Odporúčaš aj mne nemonogamiu?

Áno aj nie. Na jednej strane je úžasné môcť prežívať autentickú blízkosť s viacerými ľuďmi, na strane druhej je to psychicky, mentálne ale aj fyzicky náročné. Bežne býva problém vybudovať vzťah dvoch ľudí, s každým ďalším človekom je to ďalšia výzva. Odporúčam ísť do toho veľmi opatrne, veľa komunikovať so svojím partnerom. Až potom niečo skúšať, keď to mentálne spracuješ. Hlavne opačne garde, keď Tvoja milovaná/Tvoj milovaný bude s niekym iným.

Čo na to deti?

Deti potrebujú hlavne milujúcich rodičov, vidieť ich že sa k sebe pekne správajú. Nie je až tak dôležité či žijú v jednej domácnosti. A už vôbec neriešia čo dospelí robia alebo nerobia v posteli. Nemajú predstavu o tom ako by to malo alebo nemalo byť (pokiaľ im 6000x nezopakujeme happy end o princovi a princezne ktorí boli šťastní do konca života) Majú dosť starostí žiť život na maximum.

Všetko si to napísal, aby si si svoju úchylku ospravedlnil.

Ano, všetko toto som si vymyslel, prečital, aby som sa v tomto svete so svojou orientáciou nezbláznil. Vytvoril som si konzistentnú filozofiu, podloženú faktami, ktorá podporuje môj spôsob života a moje rozhodnutie. Nikomu vedome neubližujem a nikoho nenútim robiť čo nechce.


Mam otázku ktorá tu nie je zodpovedaná. Napíš do diskusie pod článkom, alebo ma kontaktuj, ak bude zaujímava doplním ju sem.


Ako sa Ti páči tento príspevok?
Podeľ sa o svoj názor v diskusii pod článkom, zdieľaj ho na svojich sociálnych sieťach.
Ak sa Ti páči čo robím, podpor moju ďaľšiu tvorbu.

Ľubomír Harmanovský

Žijem svoj život najlepšie ako viem. Mojimi hodnotami sú pravda, sloboda, tolerancia. Venujem sa informačným technológiam, rozvoju mysle i tela, udržateľnosti, pozitívnym a transformatívinym zmenám, aktivizmu... Mnohé svoje aktivity sa mi podarilo spojiť v občianskom združení Sieť Dobra, ktorého som zakladateľom.