Už to nehul!

Za svoj život som vydymil snáď kilá tabaku a trávy. Keď som mal 16 rokov, som za trávu bol zavretý v CPZ a dokonca som stihol aj záchytku. Roky som bol závislý na oboch látkach a dlho som s nimi bojoval. Neúspešných pokusov o skončenie, relapsov a následných frustrácií som zažil desiatky. Až som nakoniec natrafil na funkčný spôsob ako si preprogramovať mozog a urobiť to dobre. Chcem sa o svoj príbeh dymového feťaká podeliť, prípadne inšpirovať ako s týmto hnusom skončiť s dobrým pocitom. Nie, nie je to z mojej hlavy, ale funguje to. Kto sa nebojí , túži po slobode a zdraví, tak sa z týchto závislosti dokáže ľahko (naozaj!) vymaniť. Ale je to robota, sloboda nie je zadarmo.

Venované všetkým závislým fajčiarom. Nemusíš to už ďalej robiť cesta von existuje.

Je to len ciga

Svoju prvú smradľavú cigaretu som vyfajčil v štvrtom ročníku na strednej škole, keď sme ako maturanti išli prepiť vyzbierané peniaze do krčmy. Vtedy som netušil, že na ten hnus sa dá sa namotať a byť na ňom dlhé roky závislý. Kumulatívne som fajčil cca 10 rokov s prestávkami od dní, týždňov, či rokov. Tabak, aj trávu, väčšinou spolu.

Za ten čas som absolvoval desiatky pokusov o ukončenie po brutálnom prehulení sa v krčme alebo na žúrke. Bolo aj niekoľko serióznych pokusov založených na metóde pevnej vôle čo vydržali pár rokov. Ale samzorejme vždy nasledoval relaps. Dokonca už som cigaretám pred 13rokmi venoval aj tento naivný blog.

Tráva predsa nespôsobuje závislosť

Viacmenej súbežne s tabakovou skúsenosťou som skoro celý čas hulil aj trávu. Takisto som zažil pokusy o prestatie, niekedy úspešne a samozrejme návraty naspäť do závislosti. Áno, na tráve sa dá byť nepochybne závislý. A nie je to o nič príjemnejšie ako tabaková závislosť. Jedinou výhodou je stav uvoľnenia ktorý kanabinoidy prinášajú. Reálne však hulenie trávy neprináša hodnotu do života, ktorá by sa nedala priniesť lepšie, bezpečnejsie a zdravšie.

Pozor, týmto nikoho nechcem navádzať na hulenie, alebo užívanie ilegálnych a návykových substancii! Určite je to však menšie zlo ako legálny tabak či alkohol, ale vdychovať horiaci dym je niečo čo naše pľúca určite nechcú. Keď už chceme využiť liečivý potenciál konope, sú oveľa rozumnejšie spôsoby ako na to. Viac sa dočítate o medicínskom využití konope na stránke MediCann Slovakia.

Inšpirácia skúsenejším a múdrejším

Po všetkých možných pokusoch založených na pevnej vôli a následných frustráciach sa ku mne dostala mocná kniha Snadná cesta jak přestat kouřit od Britského autora Allena Cara, odborníka na odvykanie fajčenia. Vyvinul jedinečnú medódu založenú na pozitivínej motivácii. Narozdiel od zatíania zubov, pästí a pocitu že človek niečo s fajčením toho hnusu stráca, táto metóda vytvorí radosť z celého procesu. Radosť zo znovuzískania SLOBODY, voľnosti, zdravia, peňazí… Táto kniha roztrhá na kúsy všetky mentálne nezmysly a sebaklamy o fajčení čo majú fajčiari v hlavách a ktoré im bránia zázislosti od cigariet sa zbaviť. Fyzická závislosť, ktorá na nikotíne vzniká vôbec nie je taká silná a neprekonateľná ako sa hovorí. Len treba mať to správne mentálne a emočné nastavenie. A táto metóda spísana v tejto knihe tomu veľmi pomáha.

Dokonca to funguje aj s trávou a inými závislosťami. Allen svoju metódu rozpracoval aj na iné návykové látky ako napríklad alkohol, či dokonca gambling.

Takisto existuje nahovorená audiokniha na YouTube na kanáli Motiworld. Ďakujem veľmi pekne autorovi a dovolil som si v rámci šírenia tejto užitočnej múdrosti obsah stiahnuť a otagovať pre vaše telefóny. Je to oveľa pohodlnejšie ako počúvať playlist s nutnosťou mat zapnutý displej smartfónu. Nech sa páči na stiahnutie tu. Takisto je tu pre vas aj PDF na stiahnutie.

Záverom

Prečo som vlastne napísal tento blog? Iba pár ľudí v mojom okolí tušilo, že som si aj tento rok 2021 zažil niekoľkomesačnú epizódu s dymením. Urobil som chybu, ktorú Allen dokola pripomína a venuje jej aj celú kapitolu: “Dam si len jedného jointa!”. V náročnejšom období som si takto chcel “pomôcť” – áno na chvíľu to pomohlo, ale za mesiac som si uvedomil že dymím brká každý deň a aj chcem prestať, ale opäť nemôžem. S hrôzou som zistil, že som opať závislý. Tak som si tento stav ešte pár mesiacov plnými dúškami “užíval”, ale vedel som že nemôžem byť pri mojom životnom štýle závislý na vdychovaní horiacich toxických látok. Šport, pohyb a moje zameranie na zdravie s tým proste nejde dokopy. Vedel som, že Allenova metóda zaberie. Zamakal som a som opäť slobodný.

Môžeš byť aj Ty.


Ako sa Ti páči tento príspevok?
Podeľ sa o svoj názor v diskusii pod článkom, zdieľaj ho na svojich sociálnych sieťach.
Ak sa Ti páči čo robím, podpor moju ďaľšiu tvorbu.

Ľubomír Harmanovský

Žijem svoj život najlepšie ako viem. Mojimi hodnotami sú pravda, sloboda, tolerancia. Venujem sa informačným technológiam, rozvoju mysle i tela, udržateľnosti, pozitívnym a transformatívinym zmenám, aktivizmu... Mnohé svoje aktivity sa mi podarilo spojiť v občianskom združení Sieť Dobra, ktorého som zakladateľom.