Môže byť rozchod pozitívny?

Vzhľadom na to, že žijem už 10rokov nemonogamne mám s rozchodmi veľmi veľa skúseností. V našej spoločnosti je zaužívane reagovať na správy o rozchode s poľutovaním, smútkom a negatívne. Nedá sa na to pozerať ináč? Nemôže byť rozchod pozitívna udalosť. Podľa mňa; môže.


Dobré vzťahy sa nerozpadajú

V prvom rade je dobré si uvedomiť jednu skutočnosť: Kvalitný, zmysluplný, vitálny a spokojný vzťah nekončí, ten sa transformuje, vyvíja. (*)

Z toho vychádza, že rozchod je vyvrcholením nespokojnosti minimálne jedného zo zúčastnených. Keď ťažoba, nepríjemnosti a iné negatívne vplyvy prevažujú nad tými pozitívnymi. Znamená to jediné:

“Končí niečo neperspektívne

a môže začať niečo pekné a pozitívne.”

Rozídťe sa prosím!
Kedy je dobré sa rozísť? Určite nie je dobrý nápad to zabaliť po prvej nepríjemnosti. Pokiaľ beriete vzťah ako príležitosť na sebarozvoj (čiastočne som popísal v inom blogu), tak rozchod je výsledkom pokusov o jeho opravu, ale nie vždy je nutné sa “vytrapovať” keď situáciu nezmieriteľne partneri vnímajú rovnako.

Pri rozchodovej matematike je vhodné vziať v úvahu pomer pozitívnych a negatívnych zážitkov vo vzťahu (1:5). Podľa výskumov je vzťah udržateľný keď jeden negatívny impulz  je aspoň päť pozitívnych. Pokiaľ dlhodobo tento pomer nie je dosiahnutý, vzťah speje k ukončeniu.  

Samozrejme že počas procesu rozchodu to vôbec pozitívne nemusí vyzerať – hlavne zo strany človeka ktorý si to nevybral. Rozbité očakávania, ilúzie, plány do budúcnosti. Toto však skôr či neskôr prejde. Častokrát je to konečne príležitosť pre ľudí sústrediť sa na seba a svoje potreby.

Neraz som videl ako reakciu na rozchod nakopnutie na zdravý životný štýl, pozitívne staranie sa o seba celkové zlepšenie života. Sám som to prežil, pri svojom prvom veľkom rozchode/rozvode.

Na druhej strane si viem predstaviť aj situáciu, že snaha o kultivovaný rozchod s dohodou môže v konečnom dôsledku znamenať zblíženie partnerov. Až natoľko, že rozchod nebude potrebný.

Vzťah je monohorozmerný koncept

Takisto pojem “vzťah” je vnímaný veľmi plocho, s konkrétnymi zvyklostami a schémami. Môže to byť tiež ináč a pozrieť sa na jednotlivé “parametre” vzťahu. “Položky” vzťahu sú fluidné a menia sa s časom a osobným vývojom partnera. Niektoré môžu ubúdať, pribúdať, meniť svoju podobu. Viď nasledujúcu tabuľku.

zdroj: https://aeon.co/ideas/can-relationship-anarchy-create-a-world-without-heartbreak

(* ) výnimka potvrdzuje pravidlo

Môj priateľ sa mi zdôveril o inom spôsobe rozchodu. Hovoril mi že po 7 ročnom partnerskom vzťahu sa cítili s partnerkou tak naplnení, že sa vedome zhodli na jeho ukončení. V pokoji, mieri, láske rozviazali putá a každý sa vybral svojim smerom. V konečnom dôsledku tiež veľmi pozitívna vec.

Záverom
Rozchod vôbec nemusí byť negatívny a nemusí to byť rozchod vôbec. Je to podmienené, ako sme sa naučili na to reagovať. A je možné, tento pohľad zmeniť. Užitočnejšie je upraviť sporné položky vzťahu tak, aby čo najviac vyhovovali všetkým zúčastneným a transformovať ho tak “aby dobre bolo”.


TIP: Vypočujte si výborný podcast o rozchodoch


Ako sa Ti páči tento príspevok?
Podeľ sa o svoj názor v diskusii pod článkom, zdieľaj ho na svojich sociálnych sieťach.
Ak sa Ti páči čo robím, podpor moju ďaľšiu tvorbu.

Ľubomír Harmanovský

Žijem svoj život najlepšie ako viem. Mojimi hodnotami sú pravda, sloboda, tolerancia. Venujem sa informačným technológiam, rozvoju mysle i tela, udržateľnosti, pozitívnym a transformatívinym zmenám, aktivizmu... Mnohé svoje aktivity sa mi podarilo spojiť v občianskom združení Sieť Dobra, ktorého som zakladateľom.