Vyhrá voľby 2024 strana umelej inteligencie?

einstein_problem
Začal som písať status na FB ako popis k tomuto článku, trošku sa mi to vymklo z rúk a je z toho tento blog. 🙂 Zamyslel som sa nad exponenciálnym vývojom v oblasti umelej inteligencie (UI) a otvorilo to zaujímavé otázky. UI nás predbieha v stále viac a viac oblastiach. Boli by ste ochotní vymeniť súčasnú vládu za vládu UI ak by dosahovala v testovacom prostredí lepšie vysledky?
(Prečitajte si aj môj novší clánok na tému UI: Budeme mať vzťahy so strojmi?)
Kam smerujeme?
Keď pozorujem hlavný prúd “vývoja” ľudskej spoločnosti v oblasti sociálnej, ekonomickej a obzvlásť politickej je mi očas ťažko keď vidím kam to smeruje… Aj napriek faktu, že ekonomické štatistiky ukazujú rast, existuje dostatok faktov ktoré presvedčivo ukazujú, že nie je udržateľný v súčasnej forme. Rast si vysvetľujem si to tým, že sme ešte nezdrancovali posledné prírodne zdroje a ekosystém zatiaľ odoláva pokusom ľudskej spoločnosti ho zdecimovať…
Dnes som si (opäť) uvedomil, že očakávať od hlavného prúdu systemickú zmenu bez zásahu zvonku je nerálne. Dokonca aj ten potenciálny zásah musí mať špeciálne parametre aby sa to dalo zmeniť. Niektoré hlasy hovoria, že to možné nie je a systém ne nereformovateľný. Ja si to nemyslím, domnievam sa že to “len” vyžaduje enormné množstvo energie, koncentrovaného vedomého úsilia a vytrvalosti.
Topiaci sa slamky chytá
Ak úplne neignorujem fakty, existuje dostatok dôvodov k záveru, že z dlhodobého hľadiska je ľudstvo tvor ktorý sa “topí”. Ak sa priamo netopí, tak si usilovne píli konár pod sebou… Keď vidím všekty tie fice-mice, kapitána ale aj opozíciu s kotlebou, kolárou a inými degešmi veľká nádej na zmenu tam nie je. Skôr opačne, elity rozdeľujú ľudí, polarizujú spoločnosť a postupne ideme do občianskej vojny.

Ruku na srdce, ľudstvo ako biologicky najiteligentnejšia entita na tejto planéte ani po niekoľko tisíc rokoch nedokázala vytvoriť harmonické prostredie pre všetkých obyvateľov. Obzvlásť v dnešnej dobe plytvania zdrojmi, prijmovej polarizácie, je naivné tvrdiť, že zdrojov nie je dostatok pre všetkých a treba o ne bojovať. Nie, naozaj planéta má dosť pre všetkých..

Čo takto technologická utópia?

Umelá inteligencia poráža každým dňom v nových oblastiach. Pred rokmi to bol Deep Blue a jeho šachy, pred pár mesiacmi Go, dokonca stolný futbal, teraz poker, diagnostika chorôb a takto by sa dalo pokračovať… Nie je racionálny dôvod, prečo by UI nemohla byť lepšia aj v riadení spoločnosti ako takej. A dohonca po prečítani tohto skvelého článku vznikajú aj dôvody prečo by UI mohla dokonca človeka poraziť v hre “na človeka”. 🙂

Radšej UI ako skorumpovaný človek?

Ak sa nám podarí ako stvoriť UI skôr ako sa nám podarí zničiť technologickú infraštruktúru nejaký šialeným planetárnym konfliktom, môže to znamenať prudký obrat v našom vývoji. Tak ako dôverujete tereaz autám (zachvíľu autonómnym), lietadlám plným techniky, svojim mobilom…
  1. Ste ochotní prijať myšlienku, že UI je schopná sa naučiť robiť politku lepšie ako človek?
  2. Boli by ste ochotní dať hlas vo voľbách UI strane?
  3. Boli by ste ochotní vymeniť bábky, ktoré su v rukách oligarchov za transparentne fungujúcu UI?
Budem rád ak svoje myšlienky budete zdieľať v diskusii.

Prehlásenie
Aj napriek tomu, že fandím technológiám, vážim si jedinečnosť a unikátnosť biologického života. Milujem prírodu v jej kráse, majestátnosti a tajomnosti. Som rád že žijem vo svete, kde môžem zažívať krásy tvorené prírodnými procesmy, ale zároveň vidieť ľudského ducha v akcii ako vytvára nové zážitky a možnosti. Hlavne tie, ktoré nám a našim deťom urobia krajšiu budúcnosť.
A na záver, zaujímavý film k téme…


Ako sa Ti páči tento príspevok?
Podeľ sa o svoj názor v diskusii pod článkom, zdieľaj ho na svojich sociálnych sieťach.
Ak sa Ti páči čo robím, podpor moju ďaľšiu tvorbu.

Ľubomír Harmanovský

Žijem svoj život najlepšie ako viem. Mojimi hodnotami sú pravda, sloboda, tolerancia. Venujem sa informačným technológiam, rozvoju mysle i tela, udržateľnosti, pozitívnym a transformatívinym zmenám, aktivizmu... Mnohé svoje aktivity sa mi podarilo spojiť v občianskom združení Sieť Dobra, ktorého som zakladateľom.